Riziko kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy

Pokud trpíte vysokou hladinou cholesterolu nebo se ve vaší rodinné anamnéze objevila ateroskleróza, naše vyšetření odhalí, zda jsou tyto problémy podmíněny převážně genetickými faktory. Pomocí tohoto vyšetření zjistíte, zda trpíte Familiární hypercholesterolémií, závažným genetickým onemocněním látkové výměny přeměny tuků v organismu.

1 990 Kč
Riziko kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy

TYP VZORKU: KREV

 

Popis vyšetření:

Vysoká koncentrace cholesterolu již v mladém věku zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění (infarkt myokardu, mozkové mrtvice) a aterosklerózy. Vzniká při poruchách LDL receptorů buněk, jehož součástí je apolipoprotein B-100 (ApoB). Defekt tohoto apolipoproteinu vede k poruše transportu tuků do buňky, čímž se enormně zvyšuje hladina LDL cholesterolu v krvi. Koncentrace tohoto cholesterolu se pak může pohybovat v rozmezí od 8-12mmol/l, může však dosahovat i hodnot větších než 15 mmol/l podle toho jsou-li poškozeny všechny apolipoproteiny B-100 buněk nebo jen jejich část. Hladiny cholesterolu v krvi zároveň ovlivňuje také protein ApoE (apolipoprotein E), který je vylučován řadou buněk. Forma, která je označovaná jako ApoE4 je také spojena se zvýšenou hladinou cholesterolu a tím s vyšším rizikem kardiovaskulárních nemocí.

Analyzované geny: geny APOB a APOE

 

Pro koho je vyšetření určeno:

  • Pokud chcete mít jistotu, že vy nebo vaši blízcí nemají vysoké riziko progresivní aterosklerózy a předčasných kardiovaskulárních onemocnění.
  • Pokud trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu nebo lipidů v krvi v mladém věku.

 

Konzultace před vyšetřením:

Konzultace před vyšetřením je vhodná s vaším ošetřujícím lékařem.

 

Jak vyšetření probíhá:

K vyšetření potřebujeme malý vzorek vaší krve a váš informovaný souhlas. Odběr se provádí z loketní žíly do odběrové zkumavky s protisrážlivým činidlem (K3EDTA). Před odběrem nekonzumujte alkohol a tučná jídla.

 

Interpretace vyšetření:

Výsledek vyšetření vám ukáže, je-li u Vás vysoká hladina cholesterolu podmíněna převážně genetickými faktory.

 

Doplňující informace:

Pro diagnostiku hypercholesterolémie je dále možné využít nabízená vyšetření

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení